Vite vubec co je to takove obcanske sdruzeni ? Jeho vyhody a nevyhody ?
Pokusim se vam dat co nejvice informaci a mozna lepe pochopite to nase.
Mozna take pochopite, ze nektere veci nejsou nas vymysl, ale jsou dane zakonem.
Nasledujici vlozene fraze, vety a citace zakonu jsou obecne.
Důvody proč zakládat občanské sdružení
Je výhodné být spojen s lidmi, kteří sledují stejný cíl. Hlas takto vytvořené skupiny může obecně mít (i když to tak nemusí být vždy) větší váhu než hlas jednotlivce.
Občanské sdružení je osvobozeno od některých správních poplatků. Toto osvobození je stanoveno v zákoně č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích.
Nezanedbatelnou výhodou je také skutečnost, že občanské sdružení má šanci získat granty na podporu své činnosti, a to jak od soukromých dárců tak od nadací, mezinárodních institucí či českých ministerstev.
Schůze občanského sdružení a zápisy (valne hromady)
Podle zakona pravidelně a v intervalu podle stanov sdružení, by se měly konat členské schůze, obzvláště má-li být na nich zvolen výbor či jiný orgán oprávněný jednat jménem sdružení. Například má-li výbor jednoroční funkční období, musí být jednou za rok zvolen!
O takové schůzi je potřeba vést pečlivý zápis, jehož součástí či přílohou musí být podepsaná prezenční listina. Zápis musí obsahovat označení jednání, z kterého je pořízen; datum; hlavní body, o kterých se jednalo a doslovně/jednoznačně napsaný text bodů, o kterých se rozhodovalo spolu s označením, jestli tyto body byly schváleny či ne, popřípadě záznam o hlasování o těchto bodech (pro/proti/zdrželi se/minimum hlasů potřebných pro schválení).
Tyto zápisy pak okopírujte a nechte úředně ověřit. Takový zápis je jasným a jednoznačným dokladem o tom, že řádně proběhla členská schůze, kdo byl zvolen do orgánů sdružení, koho a čím pověřily tyto orgány a kdo je tedy oprávněn jednat za sdružení.
Na valne hromady smi prijit i neclenove, ale nemohou rozhodovat o vecech sdruzeni a hlasovat, pokud vedeni nerozhodne jinak.
Finance
Registrovat na finančním úřadě se musíte pouze v případě, že začnete pobírat příjmy podrobené dani, pak tak musíte učinit do třiceti dnů. Pokud vznikne jen nahodilá nebo jednorázová daňová povinnost, pak není potřeba se registrovat. Pripravuje se novela zakona, ktera tohle zmeni a priznani se bude muset davat vzdy, ale to je zatim budoucnost.
Sdruzeni muze mit jednoduche i podvojne ucetnictvi.
Clenske prispevky nejsou brane jako prijem, jsou osvobozene od dane.
Roční členské příspěvky se platí vždy nejpozději do 1.března příslušného kalendářního roku. Výši členského příspěvku určuje Představenstvo. Pokud není výše členského příspěvku takto stanovena, platí stejná výše jako v roce předcházejícím.
Vznik clenstvi
Clenem se stava clovek, ktery splnuje podminky dane stanovami sdruzeni ve chvili kdy vyplni prihlasku a zaroven uhradi vstupni clensky prispevek.
Clenstvi je vzdy na rok a musi se obnovovat, pokud se clen nerozhodne sam clenstvi zrusit nebo se k tomu neusnese vedeni.
Zanik clenstvi
Člen může být vyloučen jestliže: Závažným způsobem porušil stanovy sdružení nebo programové zásady, svým jednáním poškozuje dobré jméno sdružení, uvedl nepravdivé údaje v přihlášce nebo v čestném prohlášení, byl odsouzen za úmyslný trestný čin
Vyloučený člen může podat odvolání do 14ti dnů
Kazdy clen muze kdykoliv sam svobodne ukoncit sve clenstvi podanim zpravy vedeni sdruzeni
Registrace sdruzeni
To je na cely dalasi roman, zkuste tenhle link
http://www.mvcr.cz/rady/zakladni/sdruzeni.html
Seznam obcanskych sdruzeni
Tady je kratky seznam mvcr
http://www.mvcr.cz/rady/sdruzeni/sdruz075.html
Vyrocni zprava
Podle § 21a zákona č. 563/1991, o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, mají všechny účetní jednotky zapsané do obchodního rejstříku, nebo kterým to předepisuje zvláštní právní předpis, povinnost zveřejnění závěrky i výroční zprávy (např. o. p. s., nadace a nadační fondy a též politické strany a hnutí).
Z nejčastějších neziskových organizací povinnost zhotovovat výroční zprávu mají předepsány ve svých zákonech obecně prospěšné společnosti a nadace a nadační fondy. Ostatní neziskové organizace by to měly řešit ve svých zřizovacích listinách, statutech apod., zejména je-li jejich činnost závislá na dotacích, grantech a darech.
Výroční zpráva má být dostupná pro informování veřejnosti, sponzorů a členů o činnosti a hospodaření. Jen tak lze předejít fámám a domněnkám.