DDR Portal Registrace Hledat FAQ Pravidla Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Přihlášení  
Zaslat odpověď Výroba domácího pseudopapírovéhorádobyddrpadu
Výroba domácího pseudopapírovéhorádobyddrpadu
H-S DDR portal
Uživatel
Uživatel

Založen: 23.12.2007
Příspěvky: 15
Citovat
Nazdar vespolek :)

Předem bych rád upozornil všechny, kteří mají kladný vztah k technice, nebo si doma pro zábavu stavějí DDR pady a podobně, aby tohle raději nečetli, protože z mých...nechutných řešení některých problémů se jim možná budou stavět vlasy na hlavě :D

Předevčírem jsem dokoncil takový menší experiment a napadlo mě, že bych se mohl podělit o postup při výrobě, možných problémech a podobně. Jedná se o jakýsi nízkorozpočtový nouzový DDR pad z tvrdého papíru, alobalu, starého joysticku a hrooomady lepící pásky :-D

Nevím, jestli tohle lze brát jako návod na stavbu, nebo spíš jako trochu textu pro pobavení..to už si přeberte sami, pokud se vám to chce číst :))


Historický vývoj
Začalo to asi půlrok zpátky, na začátku července, kdy jsme měli s jednou takovou IRC bandou sraz, kde byl mimo jiné i kubago s DDR padem. Tehdy jsem s tím v podstatě poprvé přišel do styku na živo, předtím jsem jenom věděl o co jde a jaký je princip hry, ale ještě jsem to nezkoušel. Komusi se podařilo mě přesvědčit, abych to zkusil, tak jsem teda "odšlapal" jednu skladbu a tím to asi zkončilo. Zajímavé to sice bylo, ale ne na tolik, abych "to chtěl domů". :))

Situace se změnila tak někdy kolem září/října - kamarádka mě dokázala zpracovat natolik, že jsem začal sledovat anime (na které jsem si dříve vypěstoval alergii, ještě v době, kdy v televizi běželi pokémoni), konkrétně Bleach... Netrvalo to dlouho a je ze mě tak trochu Bleach závislák...problém je v tom, že před několika týdny došly nové díly a potřeboval jsem si to něčím vynahradit...a kdoví proč, napadlo mě, že si nainstaluju stepmanii a posbírám všechny openingy a endingy z Bleache. Dva dny. Za tu dobu jsem jich většinu našel (šlo by to dřív, ale padal internet) a začalo mě to bavit, i když jenom na klávesnici... Jenže klávesnice není "to pravé ořechové" a kupovat pad ještě nechci, protože nevím, jestli mě to po měsíci nepřestane bavit... Ale protože jsem se pravděpodobně ve spánku silně praštil o stěnu do hlavy a přeskočilo mi, dostal jsem šílený nápad...postavit si DDR pad sám z toho, co najdu doma :-D


Ingredience a použité nádobí
Začněme od začátku, tak jak probíhala stavba.

Jako základní univerzální materiál posloužil tvrdý papír nestandartní velikosti cca 26x35 cm. Byl nalezen na půdě pod střešním okýnkem, kde už mokne pěkných pár let...naštěstí to schytalo jenom několik papířů nahoře a zbylých pár set pod nima je v pořádku. Cena neznámá, kdoví, kde se to tam vzalo.

Další přísadou je lepící páska. Hodně lepící pásky. Měl jsem k dispozici jednu širokou a jednu úzkou; padly skoro obě, zbylo tak akorát na příležitostné opravy. Cena - velká široka za 26,- a malá úzká za 2,-.

Na kontakty je použitý alobal z místního obchodu, nic extra..čím tluštější, tím lepší, aby se hned neprodřel; cena 19,90 za 10m, navíc ho ještě fůra zbyla.

Propojení kontaktů a vnitřku joysticku obstaral vykuchaný sítový kabel, vyhrabal jsem ho někde ve skříni, takže cena neznámá, ale stačí ho kousek, takže je to zanedbatelná položka...

Kus molitanu - v krabici s botama, na půdě, omotaný pavučinou. Bude sloužit k tomu, aby na sobě dva alobaly tvořící "spínač" pořád neležely, protože pěkně pruží. Cena - jenom trochu mýdla použitého ke smytí živočichů, kteří se mi během lovení v krabici nalepili na ruce :))

Joystick k samotné komunikaci s PC - nečekaně opět nalezen na půdě, hrát se s ním stejnak pořádně nedalo, takže šel pod kladivo >:) . Jediná smůla je v tom, že má dvě tlačítka, které se spínají nulou a dvě osy, které se spínají něčím jiným, takže je nemožné udělat jenom jeden velký společný podklad. Při experimentech s hledáním nějakého "společného bodu" využitelného jak pro tlačítka, tak pro osy, se mi povedlo zlikvidovat kladný směr osy X a tak nakonec na padu budou jen šipky a nic jiného.
S joystickem si snad každý poradí, stačí připájet drátky na kontakty, které by byly jinak spínány nějakým tlačítkem v joysticku/gamepadu a ve finále je připojit k "alobalovým tlačítkům" na padu. I kdyby joystick uměl snímat i polohu "páky", myslím, že to není třeba řešit - bud je tam v rozpojenem stavu nula, nebo po spojeni maximum, hra to bere stejně jako stisk tlačítka.


Papírek s oboustrannou lepící páskou - pro přilepení molitanu, aby neutíkal. Tenhle konkrétní papírek leží +- několik decimetrů stále na tom samém místě už přes pět let. Takže jsem si ho naposledy vyfotil a po té dlouhé době našel konečně využití. :-D Je už jakousi nedílnou součástí té skříně - po úklidu se plno věcí vyhodí, ale tenhle pokaždé přežil. Dá se říct, že je to jakýsi místní artefakt...takže cena..nevyčíslitelná xD

Po celou dobu tvorby používám břitvu ze strouhátka, nebo jak se to dá nazvat. Asi se vám s tím bude špatně dělat, takže doporučuju nůž, nebo nůžky. Já jsem si na prácí s tímhle kusem kovu zvyknul a používám to na řezání papíru, odizolování drátů, odřezávání lepící pásky, loupání pomerančů atd. atd :))

Obyčejná trafopájka - pokud máte mikropájku tím líp. Já sice mám, ale nechtělo se mi tu bednu vytahovat, takže i ta stará klebeta posloužila skvěle. Hlavně nezapomente před pájením joystick odpojit od PC - můj je například připojený přes gameport a zvukovka by asi nebyla ráda, kdyby ode mě obdržela pořádnou napětovou špičku z trafopájky :P
Pokud máte novější gamepad/joystick, kde jsou i nějaké integrované obvody (a ne jenom pár tranzistorů a odporů jako na tom mém), raději bych se trafopájce vyhnul úplně... Pokud ale nic jiného nemáte, zapínejte a vypínejte trafopájku vždy před a po pájení - nikdy ne s hrotem na pájeném místě, protože se může stát, že tím něco odpálíte. Ještě se mi to nestalo, ale co kdyby...raději dávat pozor...

Hodí se i metr, propiska, multimetr a určitě i další nesmysly, na které jsem zapoměl.

Formu vymastíme sádlem, troubu předehřejeme na 200°C
Nejprve ze všeho si slepte nějaký podklad. Tady jsou použity tři vrstvy různě poskládané tak, aby to ve výsledku bylo pokudmožno rovné a stejně tlusté. různé díry se pak zalepí kouskem vystřihnutého papíru tak, aby na sebe hrany papírů pěkně navazovaly. Celé by to mělo mít cca 85x85 cm, já mám jednu stranu delší, protože jsem tam plánoval dát ještě start a select, nebo co tam vlastně je.


Takhle nějak by to mohlo vypadat po dokončení prvního kroku


Další na řadě je první část kontaktů. 4 čtverečky alobalu jsou přilepené lepící páskou, pokud možno, snažte se je při lepení držet napnuté, aby se nakonec nezvlnily. Lepší nápad by byl připlepit je rovnou celé k podkladu, ale neměl jsem žádné vhodné lepidlo... Taky pozor na lepící pásku - když se chytne, tak nepustí snadno a dokáže alobal pěkně pocuchat, jak je na obrázku občas vidět.
Pak rovnou můžete k alobalu připojit dráty. Schválně neříkám připájet, protože jsem tady původně chtěl vítězně napsat, že pan učitel v automatizaci nám kecal a že cín s alobalem si spolu rozumí, jenže po první čtvrthodině testování se skoro na prach rozdrolil alobal kolem pájených míst u levého a pravého tlačítka - asi nesnese takové teplo... Vyřešila to trochu alobalu nacpaného pod lepící pásku, ale místo pájení doporučuju spíš nějaký obyčejný drát složený z více "menších drátků", tak 2 cm odizolovat, roztáhnout do podoby jakéhosi smetáku a strčit jej mezi alobal a papír..nejspíš to bude spolehlivější (ještě ted to nemám vsechno plně opravené).
Problémový spoj vyřešen alobalem:


Poté si vystřihněte papírové "masky" na spínače, aby byly něčím ohraničené. Masku přilepíte na alobal a z vnitřní části bude následně vyrobena horní půlka kontaktu.


Na tyto vnitřní části nalepte taky kusy alobalu, asi tak, jak jsou na obrázku, případně větší. Opět připojte dráty a potom se můžete vrhnout na molitan. Ustřihněte si takovýhle kousek (viz. obr.) a rozdělte ho tak na 20 kousků. Pak je stačí přilepit na tlačítka podobně, jako na obrázku. široké by měly být asi 0,5 cm, ale klidně i víc, protože po několika opravách se mi pravé tlačítko pomaleji vrací a když se objeví několik šipek hned za sebou, nestíhá...


Ze stejného důvodu při lepení k papíru nepřilepte horní část ze všech stran - když pak člověk na tlačítko dupne, vzduch uteče pryč, ale těžko se tam bude vracet, když to bude utěsněné, bude mu to samovolné rozpojení trvat dýl a dvě šipky za sebou opět nepotvrdíte... Tohle je ted problém i po dokončení, konkrétně to pravé tlačítko - na začátku byl papír jaksi "vypouklý" a vracel se zpět téměř okamžitě..ale po několika opravách už je lepící páska vytahaná, má to velkou vůli a tlačítko se po stisku rozjede do všech stran, místo aby okraje zůstaly na místě a "pracoval" jenom střed. Možná by bylo proto lepší vymyslet nějakou fintu, aby se horní část do původní polohy vrátila rychleji...fantazii se meze nekladou, na něco určitě přijdete :P

Na posledním obrázku je předfinální verze bez přilepených spínačů a bez elektroniky, skorofinální verze v podstatě připravená k použití a na třetím obrázku pak verze finální - na té jsou navíc přilepené přehnuté kusy papíru, které mají asi 2 mm na výšku a jsou pěkně cítit nohou - bez nich jsem totiž okamžitě ztratil přehled, kde mám nohy na padu a kde je které tlačítko...


Podáváme za studena s omáčkou a těstovinami
Pokud jste došli až sem, tak jste pravděpodobně stejní jako já a před přečtením tak dlouhého nesmyslu si přečtete poslední odstaveček, nebo jste si to všechno skutečně poctivě přečetli a nyní litujete, že jste ztratili část svého života u téhle hrůzy. :-D

Dalo by se říct, že tenhle...ehm.. "pokus o pad"... celkem i předčil mé očekávání - když jsem s tím tehdy o půl druhé ráno začal, byl jsem si téměř jistý, že to nikdy nebude fungovat...a vida, něco z toho vypadlo... Posloužil přesně k tomu, k čemu jsem chtěl - abych si to vyzkoušel, než investuju do lepšího zařízení, abych si byl jistý, že mě to bude bavit. Rozhodnutý ještě ale nejsem, protože zatím jsem z několika hodin hrál jenom tak třetinu času a zbylé 2/3 jsem se věnoval opravám padu a nadávání :D

Každopádně tento postup nikomu nemůžu jen tak doporučit - snad jedině pokud opravdu nemáte finance, nebo tak jako já nechcete investovat do něčeho, co vám pak může zůstat ležet někde ve skříni. Jo..a ještě se to může hodit někomu, kdo se hodně nudí a baví ho pořád u něčeho dřepět s lepící páskou a opravovat to :))

Tak jako tak to pro pokročilé hráče určitě není, je to nejspíš nejhorší možná varianta, ale co byste taky chtěli při investici 48 korun? :))

To by bylo asi tak vše a doufám, že z toho nikdo nebude mít zlé sny :-D
__________________
by H:S
Zobrazit informace o autoroviHledat všechny příspěvky od uživatele H-SOdeslat soukromou zprávu
^RimmeR^
Bot fora
Bot fora
Hledáte kvalitní pad
pro opravdové hráče?
Je tu rare-items.cz

S'Tsung DDR portal
Uživatel
Uživatel

Založen: 26.07.2004
Příspěvky: 2218
Bydliště: Praha
Citovat
zle sny urcite ne. dekujeme za input. osobne se mi tenhle pristup libi a za zkousku hrani DDR, vytvoreni padu z toho, co clovek na pude je to dobre. (osobne jsem takhle stavela hardpad)

clovek minimalne zjisti princip, necemu se priuci a pak dokonce i zkusi DDR^_^. vse se ceni.
Zobrazit informace o autoroviHledat všechny příspěvky od uživatele S'TsungOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyYahoo MessengerMSN MessengerICQ
Výroba domácího pseudopapírovéhorádobyddrpadu
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Strana 1 z 1  

  
  
 Zaslat odpověď  

Powered by phpBB © phpBB Group
Design by phpBBStyles.com | Styles Database.
Content © Czech DDR forum v3.9 (Xsoft | unlockedArcade)